Сайт учителя
української мови та літератури
Монько Ніни Юріївни

Меню сайту
Статистика

Онлайн всього: 8
Гостей: 8
Користувачів: 0

Урок позакласного читання. Іван Франко. Поема «Лис Микита».

Мета. Навчальна – ознайомити учнів із поемою Лис Микита»; повторити поняття «поема»; удосконалити вміння учнів характеризувати художні образи.

Розвивальна – розвивати навички виразного читання й коментування прочитаного; розвивати вміння характеризувати художні образи.

Виховна – виховувати в учнів любов до книги, формувати позитивні риси та якості особистості.

Тип. Комбінований урок.

Хід уроку

І. Перевірка домашнього завдання.

1. Запитання відкритого типу для перевірки знання тексту поеми.

1. Яку суперечку й кому допомагав вирішити Вовк? (Баранам розділити поле).

2. Як Микита обдурив Бурмила, коли той прийшов його кликати на суд? (Розповів, що мед у колоді, та й защемило Ведмедю лапи).

3. Куди Лис Микита повів Кота Мурлику по мишей? (До війтового курника).

4. Хто такий Бабай і ким він доводиться Микиті? (Барсук, дядько).

5. Який вирок винесли «старі Цапи й Осли» Лисові Микиті? («На галузці

Лису висіть на мотузці,

Поки з нього вийде дух»).

6. «На високій Чорногорі,

Де Черемош води скорі

Вниз між скелями жене,

Де лишень орли літають,

Де метелиці гуляють,

Є міжгір’я кам’яне». А що там? («Там лежить той скарб забутий…»).

7. Кого через намову лиса Микити Лев наказав кинути в підземелля? (Кота Мурлику, Ведмедя Бурмила та Вовка Неситого).

8. Хто пішов проводити Лиса, коли він вирушив на прощу? («Заєць – воїн гордовитий» і «Цап – вельможа родовитий»).

9. Де, за словами Лиса Микити, записана ціна Лошати? («…на задньому копиті…» у Кобили).

10. Хто така Фрузя і скільки зубів вона вибила Неситому? (Мавпа, 4).

11. Як Микита вчив ловити рибу Вовчицю? (Хвостом).

12. Зі скількох структурних елементів (і яких) складається поема? (Із 12 пісень).

ІІ. Підготовка до сприймання нового навчального матеріалу. Постановка теми й мети уроку.

  1. Слово вчителя.

Іван Якович Франко відомий не тільки своїми літературно-критичними, історичними та художніми працями, цільовою аудиторією яких є дорослі. Він – автор цікавих творів для дітей. Творів повчальних, захоплюючих. Одним із них є поема «Лис Микита». Імовірно, ви вже переглянули український мультфільм за цією поемою. Сьогодні ж ми доторкнемося до безпосереднього джерела. Отже, запишімо тему уроку – «Іван Франко. Поема «Лис Микита».

ІІІ. Сприймання й осмислення нового навчального матеріалу.

1. Розповідь з елементами бесіди.

Як твори для дітей, що належать перу цього письменника, ви знаєте?

У 1891 році Іван Франко написав поему «Лис Микита». Про популярність цього твору свідчить 5 видань, зроблених ще за життя автора. Основою для написання поеми стали старовинні перекази, відомі в Європі ще у ХІІ столітті. Зокрема, Михайло Коріневич, який жив із І. Франком на спільній квартирі, свідчив, що Іван Франко у IV класі читав «РейнекеФукса» німецькою мовою.

А тепер давайте пригадаємо, що таке поема.

Поемаце ліро-епічний розповідний твір, у якому змальовується характер, визначні події в житті людей; зображення подій супроводжується авторськими ліричними відступами і роздумами; великий віршований твір з оповідним чи ліричним сюжетом.

Які поеми вам відомі?

Доведіть, що «Лис Микита» – поема (із використанням тексту твору).

2. Ідейно-художній аналіз твору.

Тема:розповідь про пригоди Лиса Микити.

Ідея: гострий розум сильніший за кулаки.

Образи: Лев, Лис Микита, Вовк Неситий, Ведмідь Бурмило, Кіт Мурлика, Барани, Барсук Бабай, Півень, Цапи, Осли, Заєць, Микитиха, людські образи…

Структура: 12 пісень.

Віршовий розмір:

− −|^−|^−|^−|

− −|^−|^−|^−|

− −|^−|− −|^

− −|^−|^−|^−|

^−|^−|− −|^−|

− −|^−|− −|^

4-стопний хорей із пірихієм, римування тернарне, рими жіночі та чоловічі.

Художні засоби:

- епітети: «весна прекрасна, многоцвітна, тепла, ясна», «підданець послухняний», «суд правий», «повелителю ласкавий», «царській злості»;

- метафори: «надійшла весна», «ожили луги, діброви», «жде шибениця», «серце б’ється», «серце в’яне»;

- порівняння: «весна, мов дівчина у вінку», «Лис іде, як мокра курка», «кожну костомаху, мов у ступі, поламав»;

- анафора: «Той озброєний рогами,

Той борониться зубами,

Той ногами, той крильми,

Той страшенну має силу,

Той натуру має смілу, –

Чим же боремося ми?».

3. Аналіз образу Лиса Микити.

1. Анкета героя.

1. Ім’я. Лис Микита.

2. Стать. Чоловіча.

3. Вік. Середніх літ.

4. Місце проживання. Лисовичі, «славний замок».

5. Сімейний стан. Одружений, 2 дітей.

2. Цитатна характеристика.

Цитата

Характеристика

«Лиш один, мов і не чує,

В своїм замку, знай, ночує

Лис Микита, розбишака» (автор)

Розбишака

«Діток моїх б’є, кусає,

А Вовчицю обмовляє

Так, що й сором повідать!» (Вовк)

Злий, брехливий

«Лис Микита злодій є.

Він сумління, честь і віру

За драглі, горілки міру

Без вагання продає» (Рись)

Злодій, його можна підкупити

«Вірним другом був Микита,

Але ваша злість несита

Платить злом за добру річ» (Барсук Бабай)

Вірний друг

«Мій племінник – муж побожний,

І для нього злочин кожний,

Мов до носа лютий хрін.

Цілий рік уже минає,

Як він м’яса не вживає,

Неухильно постить він» (Барсук Бабай)

Богомільний, праведний, вегетаріанець

«Вся надія наша вбита!

А убивця – Лис Микита!» (Півень)

Убивця

«Микитиха з діточками

Плаче, сліз потоки ллє.

Як побачила Микиту,

Скочила: - Це ж татко, діти!

Любий! Серденько моє!

Ну Микиту цілувати

І до серця пригортати!..

Так боялась я, мій милий,

Скільки сліз я пролила!» (Дружина Микити)

Його люблять дружина та діти

«І загриз Микита гостя,

Поламав бідасі кості,

Ще й нассався крові всмак.

Каже: - Дітки! На вечерю

Маєм заячу печеню,

Поласуємо ще й як!» (автор, Микита)

Безжальний вбивця, годувальник

«Там, де смерть була видима

Вже ото-от перед очима,

Всячину молов язик…»

«В мене ж мозок, не солома!» (Микита)

Хвалько

IV. Узагальнення і систематизація знань.

  1. Бесіда.
  • Що таке поема? Доведіть, що «Лис Микита» є поемою.
  • Назвіть головні образотворчі засоби,які використовує автор у повісті.
  • Якою є тема та ідея твору?

V. Підсумки уроку. Повідомлення домашнього завдання.

1. Інтерактивна технологія «Мікрофон».

Учитель пропонує учням відповісти на питання: «Що нового ви дізналися на сьогоднішньому уроці?», використовуючи уявний «мікрофон».

Домашнє завдання:

1. Повторити за підручником (С.111-112) біографію І.Франка і вміти про нього розповісти.

2. Написати характеристику Лиса Микити.

...
Мова вдосконалює серце і розум народу, розвиває їх.
Олесь Гончар

Вхід на сайт
Пошук
Календар
«  Грудень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
Архів записів
Друзі сайту
  • МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ
    І НАУКИ УКРАЇНИ
  • УПРАВЛІННЯ ОСВІТИ І НАУКИ
    ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОДА
  • ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОІППО
  • ВІДДІЛ ОСВІТИ
    НІЖИНСЬКОЇ РДА

  • Copyright monko_n © 2024
    uCoz