Сайт учителя
української мови та літератури
Монько Ніни Юріївни

Меню сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Урок 60. Порівняльний зворот. Виділення порівняльних зворотів комами.

Мета. Навчальна – поглибити знання учнів про порівняльний зворот; навчити дітей правильно використовувати знаки пунктуації в реченнях із порівняльними зворотами.

Розвивальна – розвивати пунктуаційні вміння виділяти порівняльні звороти на письмі.

Виховна – виховувати любов до рідної мови.

Тип. Комбінований урок.

Методи навчання.  Бесіда, спостереження та аналіз мовних явищ, робота з підручником, метод вправ.

Засоби навчання. Підручник, картки.

Хід уроку

 

І. Перевірка домашнього завдання.

1. Вибіркове читання тексту домашньої вправи.

Завдання: перепишіть речення. Уживайте, де це необхідно, лапки та дефіси. Прикладки підкресліть.

  1. Я жив колись в готелі «Україна» (Р.Третяков).
  2. Дерева-сироти принишкли ув імлі (А.Дністровий).
  3. Слізьми-водою розлилось колишнєє святеє диво! (Т.Шевченко).
  4. Не сон-трава на могилі вночі процвітає, то дівчина заручена калину саджає (Т.Шевченко).
  5. Кошлатий вітер-голодранець в полях розхристує туман (Л.Костенко).
  6. А угорі про таїнства природи задумався мислитель-чорногуз (Л.Костенко).
  7. Пахне мамою сорочка-вишиванка, цвітом яблуні, пшеничним колоском (Н.Багмут).
  8. Будуть вік стояти біля броду посивілі верби-матері (В.Симоненко).
  9. Десна-красна тече у даль, несе кудись мою печаль (А.Лемпіцький).

ІІ. Актуалізація опорних знань.

  1. Бесіда.
  • Які члени речення складають граматичну основу речення? (Підмет і присудок).
  • Перерахуйте другорядні члени речення. (Додаток, обставина, означення).
  • Назвіть види додатків. (Прямий і непрямий).
  • Чи виділяють різновиди обставин? Які? (Обставина місця, часу, причини, мети, умови, способу дії, міри й ступеня, допустовості).
  • Які різновиди означення ви знаєте? (Узгоджене й неузгоджене).
  • Як називається особливий різновид означення? (Прикладка).

ІІІ. Повідомлення теми й мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.

  1. Створення проблемної ситуації.

Робота біля дошки.

Завдання: а) порівняйте речення, записані у двох колонках;

б) визначте, які з них характеризуються більшою художньою образністю й виразністю;

в) підкресліть виділені слова як члени речення;

г) за допомогою яких сполучників вводяться в речення порівняльні звороти, що надають реченню більшої художньої виразності?

1. Від розривів ворожих мін почорнів, наче сажа, сніг (В.Шпорта). – обставина способу дії.

1. Від розривів ворожих мін почорнів сніг.

2. Роса посипалась, як дощ (О.Гончар). – обставина способу дії.

2. Роса посипалась.

Отже, тема нашого уроку – «Порівняльний зворот. Виділення порівняльних зворотів комами».

IV. Сприймання й усвідомлення учнями нового матеріалу.

1. Робота з підручником (опрацювання теоретичних відомостей про порівняльний зворот).

Зважаючи на те, що визначення порівняльного звороту в підручнику не досить точне, давайте запишемо таке: «Порівняльний зворот – це частина речення, що містить у собі порівняння і зв’язується з реченням за допомогою порівняльного сполучника: як, мов, мовби, немовби, наче, неначе, неначебто, ніби, нібито, буцім та ін.» (За С.Я.Єрмоленком).

Наприклад: І горобці, неначе з-за куліс, упали табуном на просо (В.Симоненко).

Порівняльні звороти завжди виконують синтаксичну функцію, але ніколи не бувають додатками. Здебільшого це обставини способу дії.

В усному мовленні порівняльні звороти виділяються інтонаційно, а на письмі – комами.

Наприклад: 1. Люблю, мов сонце, материнську мову. 2. Над народами, над віками стало горе, мов чорний гном (В.Симоненко). 3. Мов сонце, люблю материнську мову.

Порівняльний зворот не відокремлюється, якщо:

  1. є частиною складеного присудка. У такому випадку факультативним знаком є тире. Наприклад: Дівчинамов маківка;
  2. перед ним є прислівники зовсім, цілком, майже. Наприклад: Хлопці говорили майже як дорослі;
  3. він входить до складу фразеологізмів типу жити як сир у маслі, боятися як вогню. Наприклад: Запахло сіркою, горілим, і дощ линув як із відра (Панас Мирний).
  1. Вправа.

Завдання: запишіть, замінюючи виділені слова порівняльними зворотами. Поставте необхідні розділові знаки.

  1. Один із прикордонників стрілою понісся в хліба. – Один із прикордонників, як стріла, понісся в хліба.
  2. Повноводим Дніпром шуміла гучна перемога. – Гучна перемога шуміла, як повноводий Дніпро.
  3. У повітрі заметіллю кружляли іскорки сонячного світла. – У повітрі, ніби заметіль, кружляли іскорки сонячного світла.

V. Осмислення, узагальнення і систематизація знань.

1. Робота в малих групах.

Завдання: об’єднавшись у групи, пригадайте і почергово назвіть фразеологізми, побудовані за принципом порівняння. Запишіть їх у зошит і складіть із двома з них речення.

Наприклад: біла як стіна; надувся як сич.

Матеріал для вчителя: скривитися як середа на п’ятницю, дурний як пень, білий як сніг, ллє як із відра, упав наче підкошений, свіжий як огірочок, червоний як рак, упав як сніг на голову, холодний як лід, твердий як камінь, язик як лопата, ходить наче неприкаяний, знати як свої п’ять пальців, рости як гриби, старий як світ, білий як лунь, співати як соловейко, стоїть як укопаний, сивий як голуб, біла як крейда…

2. Вправа.

Завдання: запишіть речення під диктовку, поставте необхідні розділові знаки і поясніть їх.

  1. Мов свічка, куриться черемха в побожній вечора руці (Б.-І.Антонич).
  2. Стоять сади, немов кульбаби (В.Стус).
  3. А з-за воріт, неначе сніжні хмари, біліють коси матерів… (Т.Осьмачка).
  4. Від люті став він червоний як рак (І.Нехода).
  5. Діти інколи міркують цілком як дорослі.
  6. І був той ліс мені як рідна мати (І.Франко).
  7. Була ти наче лісова царівна у зорянім вінку на темних косах (Леся Українка).
  8. На небі висипали зорі, як золоте насіння (І.Нечуй-Левицький).
  9. Лижник летів з трампліна як птах.
  10. Нема мудріших, ніж народ, учителів (М.Рильський).
  1. Робота на картках.

Картка № 1

Переписати, розставляючи пропущені розділові знаки.

  1. Високе небо над тобою гуде од вітру мов блакитний дзвін (О.Гончар).
  2. Небо синіло як літом (І.Нечуй-Левицький).
  3. Виходить сонце на поля незаймане як немовля (Д.Павличко).
  4. Горпина стоїть на хатньому порозі біла як хустка (Марко Вовчок).

Картка № 2

Переписати, розставляючи пропущені розділові знаки.

  1. Вона бачить щось біле наче подушку, і тільки зблизька помічає жовте як віск обличчя (М.Коцюбинський).
  2. Од сонця блиск як од алмаза (В.Сосюра).
  3. Сонце сідало за хмарами наче гасло(І.Нечуй-Левицький).
  4. Вона розказала про все своїй сестрі Хотині, а в тієї язик як лопата (Б.Грінченко).

Картка № 3

Переписати, розставляючи пропущені розділові знаки.

  1. Удень він ходив наче неприкаяний з чудним жахом придивляючись і прислухаючись до лісових доріг (М.Стельмах).
  2. Хмара як лебідь пливе над лісами. Хмара як річка тече (П.Осадчук).
  3. День як багаття тихо погаса (Д.Павличко).
  4. Наді мною в небі місяць наче брат (М.Стельмах).

Картка № 4

Переписати, розставляючи пропущені розділові знаки.

  1. На небі зорі як коштовні перла (Л.Федорук).
  2. У неї усюди багато знайомих, вона місто як свої п’ять пальців знає (Панас Мирний).
  3. Мов шкура тигра в ржаво-бурій шерсті шолом нори згорнувши у сувій рудіє місто на скелястій персті (М.Бажан).
  4. Його очі каламутні як вода з милом (М.Коцюбинський).

 

Картка № 5

Переписати, розставляючи пропущені розділові знаки.

  1. Любі діточки, ростіть як грибочки! (Марко Вовчок).
  2. Наче зачарований велетень стояв ліс опушений увесь інеєм білим… (Панас Мирний).
  3. Сльози з очей скотилися йому на руку та як огнем палять (Марко Вовчок).
  4. Старець був древній як світ (Р.Іваничук).

 

Картка № 6

Переписати, розставляючи пропущені розділові знаки.

  1. Старі дуби широко розставивши  свої руки-віти ніби приймали нас в обійми (В.Винниченко).
  2. Як витязь рідний Київ над Дніпром одяг осінній бронзовий шолом (Д.Луценко).
  3. Ні одно слово не зірветься з язика наче вони поприлипали до піднебіння (О.Кониський).
  4. Немов сльоза тектимуть роки (Є.Гуцало).

 

Картка № 7

Переписати, розставляючи пропущені розділові знаки.

  1. А Катря стоїть коло стіни, сама як стіна біла (Марко Вовчок).
  2. І місяць у небі неначе від спеки сухарик зсихається, робиться меншим і меншим щоразу (О.Слоньовська).
  3. Чепурні берези як русалки маяли на вітрі зеленими косами (М.Коцюбинський).
  4. Світ зупинився час вимкнувши як комп’ютер (О.Слоньовська).

Картка № 8

Переписати, розставляючи пропущені розділові знаки.

  1. Красень Київ розцвів ніби в чаші зеленій в садах (В.Сосюра).
  2. А Севастополь наче лебідь білий у Чорне море гордо відплива (Б.Грінчак).
  3. Глянула на матір, а вона як стіна біла (Панас Мирний).
  4. Мов древнього Єгипту піраміди ми бачимо донецькі терикони вдалині (В.Сосюра).

Картка № 9

Переписати, розставляючи пропущені розділові знаки.

  1. А в колисках погойдуються діти як птахи сповинуті в легенди України (А.Малишко).
  2. Життя як ниточка тонке, таке хрупке мов кришталева нитка (А.Григоренко).
  3. Сонце промінням степ червоний золотило і мов дрімаючи на небеса гляділо (П.Куліш).
  4. Пополудні знов скаче економ як навіжений (М.Коцюбинський).

Картка № 10

Переписати, розставляючи пропущені розділові знаки.

  1. Воскресай моя юність як прадід на смоленій палі…(А.Малишко).
  2. Любка співала мов соловейко в гаю та вишивала великий рушник (І.Неуй-Левицький).
  3. Як підбита чайка в небі як осіння ніч смутна плаче тужить Ярославна припадає до вікна (Олександр Олесь).
  4. «Добродію!» – обізвався старий дід з білою як лунь бородою (Панас Мирний).

Картка № 11

Переписати, розставляючи пропущені розділові знаки.

  1. Плекаймо наші душі як дбайливий садівник плекає троянди (М.Луків).
  2. Коні як огонь горять летять як вітер слухають як діти (М.Рильський).
  3. Чіпляйся за кручу як терен колючий чіпляйся за небо як яблуні цвіт (В.Стус).
  4. Полтавський полк як вкопаний стоїть (Л.Костенко).

Картка № 12

Переписати, розставляючи пропущені розділові знаки.

  1. Крізь тло безмежжя й страдного буття дивись у світ довірно як дитя… (Т.Севернюк).
  2. А щоки як колись вітри мені лоскочуть (В.Сосюра).
  3. Очі горять та сяють як зорі на небі… (Панас Мирний).
  4. Отець Миколай схопився був, та поглянувши на жінку, що як сич надута сиділа, мерщій собі сів (Панас Мирний).

Картка № 13

Переписати, розставляючи пропущені розділові знаки.

  1. Ще важче стало у хаті наче в тюрмі… (Панас Мирний).
  2. Шевченко був упертий як мала дитина як пророк як геній (П.Загребельний).
  3. Голос прозвучав так тяжко наче на ланцюгу свого голосу він витягував із грудей важкі відра зі словами (Є.Гуцало).
  4. Еней злякався і весь як крейда побілів (І.Котляревський).

Картка № 14

Переписати, розставляючи пропущені розділові знаки.

  1. Слова були для нього мов великодній дзвін… (І.Франко).
  2. А дівчина виходилася хороша як маківочка повненька… (Марко Вовчок).
  3. Чоло широке пряме немов виточене, а під ним гнулися брови наче дві чорні п’явки… (О.Кониський).
  4. Він уже сивий як голуб був, а ще ходив у Крим (Марко Вовчок).

 

Ключ до карток

№ варіантів

Наявність/відсутність відокремлення порівняльного звороту за номерами речень

1

+

+

+

2

+                −

+

+

3

+                 +

+

+

4

+

+

+

5

+

6

+

+

+

7

+

+

+

8

+

+

+

9

+

+

+

10

+

+

+

11

+

+

+                   +

12

+

+

+

13

+

+

+

14

+

+

                                                                     

VI. Підбиття підсумків уроку. Повідомлення домашнього завдання.

  1. Бесіда.
  • Які питання ми розглядали на сьогоднішньому уроці? (Ми розглянули на сьогоднішньому уроці порівняльний зворот та розділові знаки в реченнях із порівняльними зворотами)
  • Що таке порівняльний зворот? (Порівняльний зворот – це частина речення, що містить у собі порівняння і зв’язується з реченням за допомогою порівняльного сполучника: як, мов, мовби, немовби, наче, неначе, неначебто, ніби, нібито, буцім та ін.)
  • Яку синтаксичну функцію виконують порівняльні звороти? (Порівняльні звороти завжди виконують синтаксичну функцію, але ніколи не бувають додатками. Здебільшого це обставини способу дії)
  • Які розділові знаки використовують для виділення порівняльних зворотів на письмі? (На письмі порівняльні звороти виділяють комами)
  • Назвіть умови, за яких порівняльний зворот не відокремлюється (Порівняльний зворот не відокремлюється, якщо:
    • є частиною складеного присудка. У такому випадку факультативним знаком є тире. Наприклад: Дівчинамов маківка;
    • перед ним є прислівники зовсім, цілком, майже. Наприклад: Хлопці говорили майже як дорослі;
    • він входить до складу фразеологізмів типу жити як сир у маслі, боятися як вогню. Наприклад: Запахло сіркою, горілим, і дощ линув як із відра (Панас Мирний))

Учитель збирає зошити, у яких учні працювали протягом уроку.

Домашнє завдання. Підготуватися до тематичної атестації з теми «Другорядні члени речення».

...
Щоб мова тобі повністю відкрилася, маєш бути залюбленим в неї.
Олесь Гончар

Вхід на сайт
Пошук
Календар
«  Липень 2025  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031
Архів записів
Друзі сайту
  • МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ
    І НАУКИ УКРАЇНИ
  • УПРАВЛІННЯ ОСВІТИ І НАУКИ
    ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОДА
  • ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОІППО
  • ВІДДІЛ ОСВІТИ
    НІЖИНСЬКОЇ РДА

  • Copyright monko_n © 2025
    uCoz