Урок 23. Баладна творчість Т. Шевченка. «Лілея» та «Русалка» – баладні твори, що варіюють не байдужу для поета тему (нешлюбні діти, зневажувані в патріархальному суспільстві). Фольклорні мотиви перетворення людини (в рослину, у фантастичну істоту). Драматична доля героїні балади «Лілея». Чужість і психологічна глухота оточення. Пошук Лілеєю душевного прихистку та взаєморозуміння.
«Русалка»: відчай і малодушність одного персонажа (мати), протиставлені вмінню прощати – іншого (дитина-русалка).
Мета: ознайомити учнів з особливостями баладної творчості Т. Шевченка, зокрема з балладами «Лілея» та «Русалка»; удосконалювати навички виразного читання та аналізу художніх творів; сприяти розвитку естетичних почуттів; виховувати любов до української літератури.
Теорія літератури: балада (повторення).
Обладнання: підручник, портрет письменника, різні видання «Кобзаря», ілюстративний матеріал.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
І. Перевірка домашнього завдання.
Індивідуальні завдання учнів щодо визначення віршового розміру та особливостей рим і римування.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності школярів. Оголошення теми й мети уроку.
Вступне слово вчителя.
1840 року побачило світ перше видання «Кобзаря», яке, за словами біографів Т. Шевченка, зробило справжню революцію у свідомості його співвітчизників.
У 30-ті роки панівним в українській літературі був романтизм, що й позначився на перших творах поета-початківця. Ви вже знаєте, що серед усіх жанрів почесне місце належало баладі. Шевченко був добре обізнаний із творами цього жанру, писаними українськими, російськими та польськими авторами. З дитячих років знав багато народних балад. Засвоївши досвід своїх попередників, він пише оригінальні твори, надаючи давньому жанру нових якостей. Геніальність Т. Шевченка виявилася в тому, що він зумів природно, органічно, без видимих зусиль наситити свої поетичні твори фольклорною образністю, що вироблялась, відшліфовувалась віками. Тут могутнє авторське начало активно вбирало в себе начало фольклорне, і саме на цій межі змогло відтворитись таке величезне за своєю значимістю явище, як твори Кобзаря. Тож давайте розглянемо балади митця і виявимо в ній традиційне й оригінальне, своєрідне.
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів
1. Вікторина «Життєва доля Т. Шевченка»
Завдання: розташуйте факти з життя Тараса Григоровича у хронологічній послідовності.
а) Перебування в казематі.
б) Солдат-засланець в Орській фортеці.
в) Кухарювання за наказом управителя панських маєтків.
г) Ув’язнення в Новопетрівській фортеці на березі Каспійського моря.
д) Пастух у дядька Павла.
е) Нижній Новгород. Знайомство з О. Герценом, Анненковим.
є) «Школяр-попихач» у дячка Богорського.
ж) Діяльність в «Современнике».
з) Козачок у пана Енгельгарда.
и) Участь у Кирило-Мефодіївському товаристві.
і) Викуп із кріпацтва.
ї) Закінчення Академії мистецтв і приїзд на Україну.
ІV. Опрацювання нового матеріалу.
1. Теорія літератури.
Балада — жанр ліро-епічної поезії фантастичної, історико-героїчної або соціально-побутової тематики з драматичним сюжетом.
Ознаки балади:
- Зображення однієї події з життя головного героя.
- Висока емоційність.
- Нетривалий час події.
- Невеличка кількість дійових осіб.
- Стислість, малий обсяг.
- Віршова форма.
У ранній період творчості Т. Шевченко звертався і до жанру балади, якому він надав нових рис: спростив елементи фантастики, урізноманітнив засоби художньої виразності. Першим відомим твором Т. Шевченка є його балада «Причинна». Як пояснює тлумачний словник, причинна — та, якій «пороблено», «зроблено причину» — душевну хворобу. У Шевченка ж дівчину зроблено сновидою.
«Причинна» — типова романтична балада. У ній на перший план висуваються незвичайні події (дівчина, чекаючи коханого з походу, стає причинною, її залоскотали русалки; а козак, побачивши мертву кохану, накладає на себе руки).
Балада «Лілея».
В основі балади «Лілея» — фольклорний мотив метаморфози — перетворення дівчини на квітку лілею, символ чистоти й ніжності. Твір написано у формі схвильованого монологу — сповіді Лілеї Королевому Цвіту. Вона розповідає про своє життя людиною, про трагічну долю матері-покритки, про знущання пана над сиротою після смерті матері й про те, як дівчина від тяжких поневірянь «умерла зимою під тином», а весною «процвіла... цвітом при долині». У баладі народне вірування про перетворення дівчини на квітку використано для викриття нелюдських учинків панів, тяжких умов кріпосницької дійсності.
На мотив балади композитори К. Данькевич написав балет «Лілея», а Г. Майборода — однойменну симфонічну поему.
2. Робота над баладою Т. Шевченка «Лілея» (25 липня 1846 р., Київ).
2.1. Виразне читання твору, коментування його змісту.
2.2. Історія написання.
1846 р.— Т. Шевченко, перебуваючи в Києві, зблизився з членами Кирило-Мефодіївського товариства і вступив до нього. Гуртківці висували вимоги: скасувати кріпосне право, знищити поділ суспільства на стани, звільнити всі слов’янські народи від гніту самодержавства. Це і спонукало митця написати твір, який протистояв би царській і поміщицькій владі, їх знущанню над простим людом.
2.3. Тема: зображення страждань дівчини (лілеї) через панську жорстокість і бездуховність.
2.4. Ідея: висловлення співчуття героїні — представниці простого знедоленого народу.
2.5. Основна думка: Нащо мене бог поставив / Цвітом на сім світі? / Щоб людей я веселила, / Тих самих, що вбили / Мене й матір?
2.6. Жанр: балада.
2.7. Композиція.
Балада — це розповідь Лілеї своєму братові Королевому цвіту про страшні часи кріпаччини, нестерпне життя народу в умовах соціального гніту. Починається і закінчується твір питанням, з яким звертається героїня до оточуючого її середовища: «За що?..».
Експозиція: За що мене, як росла, / Люде не любили?
Зав’язка: Я не знала, що байстря я.
Кульмінація: Я умерла / Зимою під тином, / А весною процвіла / Цвітом при долині…
Розв’язка: Нащо мене бог поставив / Цвітом на сім світі? / Щоб людей я веселила, / Тих самих, що вбили / Мене й матір?
2.8. Обговорення змісту поезії. Бесіда за питаннями:
— У який час відбувалися події, відтворені в баладі?
— Чому Т. Шевченко поезію починає з риторичного запитання, намагаючись тим самим заінтригувати читача?
— За що героїня твору дорікає людям і водночас ненавидить їх?
— Чим приваблювала квітка багатьох своїх прихильників? (Царівною називають, / Очей не спускають / З мого цвіту? Дивуються / Не знають, де діти!)
— Чому згадка Лілії про своє минуле життя змусила її розплакатися перед Королевим цвітом?
— Про які страхіття розповіла героїня коханому, коли ще булла людиною?
— Через що дитина не змогла сприйняти страждання, а потім і смерть своєї матінки?
— Хто такі байстрюки?
— Чи можна вважати пана чемним, добрим, оскільки він сироту «догодував, виховав у білих палатах»? Наведіть переконливі аргументи.
— Чому пан, на ваш погляд, вимушений був раптово виїхати, залишивши своє майно, дівчину?
— Що сталося з панським будинком і сиротою? Чим пояснити агресивну поведінку народу? (Будинок спалили… / А мене, не знаю за що, / Убити — не вбили, / Тільки мої довгі коси / Остригли, накрили / Острижену ганчіркою / Та й ще реготались. / Жиди навіть нечистії / На мене плювали)
— Як ви розумієте фантастичний епізод, коли дівчина померла, а замість неї відродилася квітка — Лілея?
— Чим пояснити добродушне ставлення людей до Снігоцвіта?
— Чого не може вибачити квітка народу? Чи є це свідченням її жорстокості, ненависті?
— Як коханий квітки сприймав її горе?
— Чому Лілея виявилася невмирущою? Що цим хотів довести письменник?
2.9. «Мікрофон»: стисло вмотивуйте, чи можна ототожнити смерть і воскресіння Лілеї й Ісуса Христа?
2.9. Робота в малих групах.
Завдання: дібрати матеріал до характеристики образу Лілеї.
Балада «Русалка».
Баладу написано у 1846 році. Як і в інших баладах, тон співчуття до зневажених і зганьблених проривається в драматичній розповіді про долю нещасних матері і доньки, але різних за моральними характеристиками.
Питання для обговорення:
1. Розкажіть про обставини народження Русалки.
2. Що мати вирішує зробити зі своєю дитиною?
3. Про що мати просить свою дитину?
4. Як ви вважаєте, вибір матері перебувати у панських палатах добровільний?
5. Яким є фінал балади?
6. Чи є балада «Русалка» актуальною у наш час?
Тема: розповідь ліричної героїні – Русалки – про обставини її народження та долю її батьків.
Ідея: відчай і малодушність одного персонажа (мати), протиставлені вмінню прощати – іншого (дитина-русалка).
VI. Закріплення вивченого матеріалу
Завдання за варіантами:
Проаналізувати художні засоби образотворення у баладі «Русалка».
Проаналізувати художні засоби образотворення у баладі «Лілея».
V. Підведення підсумків уроку. Оголошення домашнього завдання.
Домашнє завдання.
Вивчити теоретичний матеріал.
Підготуватися до уроку розвитку мовлення.
Завдання на вибір:
1. Порівняльна характеристика образів балад «Лілея» та «Русалка» (письмово).
2. Довести, що твір Т. Шевченка «Русалка» – балада (письмово).