Сайт учителя
української мови та літератури
Монько Ніни Юріївни

Меню сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Урок 3. Розвиток мовлення.

Повторення відомостей про мовлення, стилі й типи мовлення.

Мета:

навчальна – актуалізувати знання учнів про мовлення, стилі й типи мовлення;

розвивальна – удосконалювати навички роботи з текстом, збагачувати й уточнювати словниковий запас учнів;

виховна – виховувати патріотизм, повагу й любов до української мови.

Тип уроку:  урок розвитку мовлення.

Обладнання: підручник, таблиця, мультимедійне обладнання.

 

ХІД УРОКУ

,І. Підготовка до сприйняття нового матеріалу. Актуалізація опорних знань.

Бесіда.

  • Що таке мовлення?
  • Перерахуйте відомі вам стилі мовлення? Чим вони відрізняються?
  • Які типи мовлення ви знаєте?

 

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчання.

 

ІІІ. Сприйняття нового матеріалу, його осмислення.

Робота з таблицею.

Стилі мовлення

Назва стилю

Сфера застосування

Мета спілкування

Основні види висловлювань

Розмовний

Побут, сімейні, дружні стосунки

Обмін інформацією, думками, встановлення стосунків

Діалоги, записки, особисті листи

Науковий

 

Наука, техніка, освіта

Виклад наукової інформації, пояснення явищ

Виступи, доповіді, лекції, монографії, підручники

Офіційно-діловий

 

Офіційні стосунки

Регулювання стосунків між людьми, підприємствами, установами

Договори, угоди, постанови, закони, ділові папери

Публіцистичний

 

Суспільне життя

Формування ставлення людей до суспільно важливих справ

Виступи, доповіді, лекції, статті, брошури

Художній

 

Мистецтво слова (фольклор, художня література)

Естетичний вплив через образне відтворення дійсності

Оповідання, повісті, романи, п'єси, вірші, казки, легенди тощо

Церковний

Церква, релігія

Регулювання стосунків між людьми та церквою

Молитви, проповіді тощо

 

Розповідь учителя.

Мовлення — це мова у дії, в роботі, це використання мовних засобів у процесі спілкування, що відбувається у звуковій (усній) чи писемній формі.

Усне мовлення — це мовлення, яке сприймається на слух, адресується безпосередньо співрозмовникові. Його мета — швидко сприймати висловлюване. Існує усне розмовне та усне книжне мовлення. Усне розмовне — характеризується відносно вільним добором мовних засобів. Тут наявні просторічні, інколи діалектні слова, буденна фразеологія. Трапляються також повтори окремих слів або словосполучень. Синтаксис характеризується використанням простих та неповних речень. Крім мовних, використовуються допоміжні засоби вираження: інтонація, міміка, жести.

Усне книжне мовлення у формі лекції, доповіді, офіційного виступу орієнтується на традиції писемного мовлення (продуманість, старанний відбір фактів, мовних засобів, послідовність і логічний виклад думок).

Писемне мовлення — це мовлення, зафіксоване на папері (пергаменті, бересті, камені) за допомогою спеціальних графічних знаків. Адресується читачеві й розраховане на зорове сприйняття. Його мета — досягти точної передачі й сприйняття висловлення. Писемне мовлення характеризується суворим добором мовних засобів, дотриманням літературних та стильових норм, стилістичною виразністю. Речення здебільшого складні. Прості ж речення, як правило, поширені й ускладнені. Великого значення набувають порядок слів у реченні та логічна послідовність у зв’язному мовленні.

Усне мовлення функціонує у формі як діалогу, так і монологу. Діалог у художніх текстах є засобом мовленнєвої характеристики літературних персонажів (Із підручника).

До якого стилю можна віднести цей уривок? Свою думку обґрунтуйте.

Вправа 1. Спишіть, вставляючи замість крапок пропущені букви. Що дає підстави вважати записане текстом? Пригадайте визначення тексту. До якого стилю належить поданий текст? Свою думку аргументуйте. Назвіть відомі вам стилі мовлення.

СЕЛО

І ось слиз..ка дорога несподівано зникла. Вона западалась, як під землю, а за провал..ям, гл..біни якого не можна було помітити, ст..рчали з..лені шпилі гір. Візник припинив баскі коні і поволі спустився в кручу. Віз з..їхав у вуз..ке міжгір..я. З одного боку дороги ст..рчали жовті стіна урвища. А з другого ч..рніла широка безодня, дно якої мабуть, ніколи не бачило сонця. Зубчасті гори кидали різ..бляну тінь на дорогу, піт..ма лізла з безодні, виповняла міжгір..я, п..ялась по горах аж до сяючих на сонці шпилів. Стягн..ні віжками, під нат..ском воза коні крутились, як змії, помалу спускали віз по покруч..ній слиз..кій дорозі, що, здавалось, провалиться на той світ. Раптом, немов від маху чарівної пал..чки, пасмо гір розірвалося; в широкому отворі, наче у вікні, блиснула річка, а за річкою розкинулись плавні, щедро зали..і південним промін..ям.

Тепер ясно в..днілось село, мал..овничо ро..кидане над річкою на горі. Білі чепурнен..кі хати під очеретяними стріхами, з широкими під..аш..ями на мал..овничих стовпах, дерев..яні кошниці під кукуру..зу, крислаті акації та журавлі над кр..ницями — все це свідчило про достаток та лад у селі (М. Коцюбинський).

Вправа 2. Порівняйте два тексти. Дайте відповіді на запитання і виконайте завдання.

  • Який із цих текстів належить до наукового стилю? Обґрунтуйте свою відповідь.
  • Які ознаки наукового стилю?
  • Чи однакові тема і мета висловлювання в обох текстах? Яку додаткову мету ставить автор другого тексту?
  • Який художній прийом використовує автор другого тексту, щоб зробити його цікавішим? Виділіть слова і вирази, що допомагають у цьому.
  • Спробуйте самі, добираючи потрібні слова і вирази, «оживити» яке-небудь орфографічне чи пунктуаційне правило.

1. РОЗДІЛОВІ ЗНАКИ

В українській пунктуації вживаються розділові знаки: крапка, крапка з комою, кома, двокрапка, тире, знак питання, знак оклику, крапки, дужки, лапки.

У кінці розповідного речення ставиться крапка, питального — знак питання, якщо виражаєтеся наказ, оклик тощо, — ставиться знак оклику. За допомогою коми відділяються прості речення в складному і однорідні члени речення.

У складному реченні, якщо між його частинами відношення пояснення, доповнення, причини, ставиться двокрапка. Для відкриття і закінчення цитат і прямої мови вживаються лапки. Для передачі незакінченого мовлення використовується багатокрапка.

Розділові знаки допомагають точніше, виразніше розкрити думку (3 підручника).

2. ПРО КОРИСТЬ РОЗДІЛОВИХ ЗНАКІВ

Людина загубила кому і почала боятися складних речень, шукала фрази простіші...

Потім вона загубила знак оклику і почала говорити тихо, рівно, з однією інтонацією. Її вже ніщо не бентежило, не радувало, вона до всього ставилася без емоцій.

Потім вона загубила знак питання і перестала запитувати, жодні події не викликали її цікавості, де б вони не відбувалися: в космосі, на землі чи навіть у її власній квартирі.

Ще через кілька років вона загубила двокрапку і перестала пояснювати іншим свої вчинки. Врешті у людини залишились самі лапки. Вона не могла висловити жодної власної думки чи ідеї, весь час когось цитувала — так вона зовсім розучилася думати і дійшла до крапки.

Бережіть розділові знаки (3 журналу).

Вправа 3. Прочитайте тексти. Визначте стиль кожного, аргументуючи свою думку. До якого (усного чи писемного) мовлення відноситься кожний текст? Охарактеризуйте мовні засоби визначених стилів; вкажіть слова і форми, характерні для розмовного писемного мовлення.

1. Шторм — сильний вітер, швидкість якого за Бофорта шкалою перевищує 20,8 м/сек, сила — 9 балів. Виникають шторми головним чином при проходженні інтенсивних циклонів. Зумовлюють сильні хвилювання на морі та руйнування на суходолі (УРЕ ).

2. В темний вечір сиджу я в хатині,

Буря грає на Чорному морі...

Гомін, стогін, квиління пташині,

В’ється хвиля, як в лютому горі.

Вдарить вал і гукне, мов з гармати,

Скрізь по березі гук залунає;

Хоче море човна розламати,

Трощить, ломить, піском засипає.

Леся Українка

3. Оголошення

Купатися в морі під час шторму суворо забороняється.

Дирекція пляжу.

4. — Галю! Галю, а що це там плаче за вікном?

— То море, Ніно.

— Не може бути, просто як дитина.

— Бо на ньому шторм балів п’ять. Вітер виє, от і здається, що дитя плаче (О. Донченко).

5. О п’ятій ранку вилітаю на палубу. Де «Тигрис»? Ось «Тигрис»! Який же він маленький, і як його гойдає і б’є! Хвилі триметрові, вітер штормовий у сім-вісім балів, човном керувати неможливо, бо може рознести по соломинці буквально на наших очах! (Ю. Сенкевич).

Вправа 4. Уявіть, що вам доручили: а) розказати про походження назв днів тижня; б) скласти план тижня уроків української мови і літератури в школі. У якому стилі ви будете це викладати?

Тестові завдання.

1. Наука, що вивчає стилі мовлення – … (1б.)

2. Перерахуйте типи мовлення. (0,5 б.)

3. Стиль ... характеризується порушенням прийнятих у літературній мові норм спілкування, наявністю діалектних форм. (0,5 б.)

4. ... стиль дає точне висвітлення наукових понять. (0,5 б.)

5. Стиль ... характеризується яскравістю, образністю, емоційністю викладу. (0,5 б.)

6. ... стиль — це стиль агітації і пропаганди. (0,5 б.)

7. Стиль ... мови — це канцелярський стиль, характерний для документів. (0,5 б.)

8. Визначте типи мовлення текстів:

8.1. Всесвітній день Землі відзначається 22 квітня, в час великого буяння природи. Чому його святкують? Можливо, щоб ми  ще раз подивилися довкруг, подумали, почали діяти, щоб зберегти свою Землю. (1б.)

8.2. День був гарний, погожий. На городі і в саду рясніли свіжі, живучі осінні квіти: різнобарвні айстри, палка красоля, гвоздики, гарячий, як кров, королів цвіт. Між зеленим морем листу на дереві подекуди визирали, як перша сивина, пожовклі листочки… (1б.)

8.3. Вода на землі перебуває в постійному русі. З поверхні океанів, морів, різних водойм вона випаровується і потрапляє в атмосферу. Там з водяної пари утворюються хмари, а вітер переносить їх з одного місця в інше. (1б.)

9. Визначте стилі мовлення:

9.1.  Найважливіше правило ввічливості, яке діє в усьому світі однаково, - посміхайтеся! Посмішка - засіб встановлення добрих стосунків між людьми. (1б.)

9.2. Усмішка - особливий порух м'язами обличчя (губ, очей), який виражає схильність до сміху. (1б.)

9.3. Забувши про все, Зимова Дівчинка притуляла гілочки до своїх  щічок, гладила їх своїми ніжними пальчиками, цілувала своїми вустами - і якесь незнано-невідане почуття наповнювало стиха її душу. (1б.)

9.4. Чоловіки і жінки, які досягли повноліття, мають право без будь-яких обмежень за ознакою раси, національності або релігії одружуватися і засновувати сім'ю. Вони користуються однаковими правами щодо одруження під час шлюбу та під час його розірвання. (1б.)

9.5. Катю, ти не уявляєш, яка в нас дивна сусідка. Вона вмикає зранку телевізор у вітальні, та ще й на весь день. Так він в неї цілий день і бубонить: бу-бу-бу та бу-бу-бу. (1б.)

Відповіді: 1. Стилістика. 2. Розповідь, опис і роздум. 3. Розмовний. 4. Науковий. 5. Художній. 6. Публіцистичний. 7. Офіційно-діловий. 8.1. Роздум. 8.2. Опис. 8.3. Розповідь. 9.1. Публіцистичний. 9.2. Науковий. 9.3. Художній. 9.4. Офіційно-діловий. 9.5. Розмовний.

IV. Підведення підсумків уроку. Оголошення домашнього завдання.

Бесіда.

  • Пригадайте, що вам відомо про стилі мовлення. Назвіть сфери використання кожного стилю.
  • Який розділ науки про мову вивчає функціонування стилів?
  • Що таке стиль? Чим викликана поява основних мовних стилів?
  • Як характеризується лексика за віднесеністю до того або іншого стилю?
  • Чи допускається взаємопроникнення стилів? Чому?
...
Найбільше і найдорожче добро кожного народу — це його мова, та жива схованка людського духу, його багата скарбниця, в яку народ складає і своє давнє життя і свої сподіванки, розум, досвід, почування.
Панас Мирний

Вхід на сайт
Пошук
Календар
«  Червень 2025  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30
Архів записів
Друзі сайту
  • МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ
    І НАУКИ УКРАЇНИ
  • УПРАВЛІННЯ ОСВІТИ І НАУКИ
    ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОДА
  • ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОІППО
  • ВІДДІЛ ОСВІТИ
    НІЖИНСЬКОЇ РДА

  • Copyright monko_n © 2025
    uCoz