Сайт учителя
української мови та літератури
Монько Ніни Юріївни

Меню сайту
Статистика

Онлайн всього: 4
Гостей: 4
Користувачів: 0
Головна » 2016 » Грудень » 19 » Вправи на закріплення
08:27
Вправи на закріплення

Навіть під час карантину не забуваймо вивчений матеріал!

Вправа 1. Головні члени речення. 1. Вільні співи, гучні, голосні, в ріднім краю я чути бажаю. 2. Повітря було тихе, запашне. 3. Тридцятеро козаків потрапило в полон. 4. Остап і Соломія були стомлені дорогою. 5. Три брати рідненьких із города із Азова утікали. 6. Левкові минуло шість років. 7. Дніпром починала вже йти осінняя крига. 8. Поезія – це завжди неповторність. 9. Я більше тут не можу жити. 10. Тільки людина може здійснити неможливе. 11. Вітер з гаєм розмовляє, шепче з осокою. 12. Тепле повітря навкруги було напоєне густими пахощами степових квітів. 13. Молодість здатна творити несподіване й неймовірне. 14. Україні, її люду хочу вірно я служити. 15. Волошки дивляться в небо.

Вправа 2. Тире між підметом і присудком.Пунктуаційний практикум.1. Розум найбільше багатство. 2. П’ять плюс два сім. 3. Найдорожча пісня недоспівана. 4. Поезія це діло совісне… 5. Наше завдання здобувати знання. 6. Бджола відома трудівниця. 7. Весна дівчисько в ластовинні, ще не ціловане в уста. 8. Учений без діла хмара без дощу. 9. Ми патріоти нашої держави. 10. Жити значить безперервно рухатися вперед 11. Ніч ночувати не вік горювати.

Вправа 3. Узгоджене й неузгоджене означення.1. Твоя цілюща, хлібе, сила, тече в моїх набряклих жилах. 2. Перший день війни видався найдовшим. 3. Думка поїхати на завод спала раптово. 4. Налилося літо пахощами квітів. 5. У Василька була мрія винайти машину часу. 6. Командир дав наказ виступати. 7. Сергій часто згадував день приїзду. 8. Дорога ліворуч була широкою. 9. У кімнату зайшов хлопець років дванадцяти. 10. У мене виникло бажання прочитати твори Олеся Гончара. 11. Солдати мали завдання вийти до набережної.

Вправа 4. Прикладка.1. Я хочу на озеро Світязь, в туман таємничих лісів. 2. Старшина мінометної роти Вася Багіров був з тих людей, що для них війна давно вже стала звичайною справою. 3. А друзі кажуть: нащо він тобі, цей кущ-дикун? 4. У довгому, покрученому ярку розкинулось село Семигори. 5. Не спочивать пішла в снопи, пошкандибала Івана-синагодувать. 6. А човен «Ластівка», мов птиця, летить на крила-парусах. 7. Вдяг ясен-князь кирею золоту, а дика рожа – буйнії корали.

Вправа 5. Прикладка. Практикум з правопису.1. Я жив колись в готелі Україна. 2. Он край шляху стоїть обгоріла вербиця вдовиця. 3. Слізьми водою розлилось колишнєєсвятеє диво! 4. Не сон трава на могилі вночі процвітає, то дівчина заручена калину саджає. 5. Кошлатий вітер годованець в полях розхристує туман. 6. А угорі про таїнства природи задумався мислитель чорногуз. 7. Пахне мамою сорочка вишиванка, цвітом яблуні, пшеничним колоском. 8. Будуть вік стояти біля броду посивілі верби матері. 9. Десна красна тече у даль, несе кудись мою печаль.

Вправа 6. Прямий і непрямий додаток.1. Смаглява ніч в колисці гір гойдала місяця малого. 2. Високе небо грається струмком. 3. Десь грає ніч на скрипці самоти. 4. Я натомився від екзотики, від хитро вигаданих слів. 5. Кличуть нас у мандри океани. 6. З усіх усюд мені Вітчизну видно. 6. Три тополі посадила сестра при дорозі. 7. Три тополі виросли. 8. Сміливого і куля не бере. 9. Я так люблю сіяти. 10. Сонце пробивається крізь хмари. 11. Нам було весело. 12. А дай жити, серцем жити і людей любити.

Вправа 7. Види обставин за значенням.1. Єдиний дубок жив розкидисто, глушачи навколо себе молоду соснову порость. 2. Десятиклисники вчилися в другу зміну і поверталися зі школи пізно ввечері. 3. Кінь стрілою плигнув уперед, галопом помчався до застави. 4. Веселі очі дивляться по-дитячому свіжо й безтурботно. 5. Наталка прийшла навідати подругу. 6. Учитель попросив учнів занести книжки до бібліотеки. 7. От і червень завітав нарешті в мальовничі батьківські краї. 8. Отак собі гарненько сам посиджу, із молодим дубком погомоню. 9. Ми з друзями поїхали відпочивати в Карпати. 10. Після дощу прибігли в ліс діти збирати гриби. 11. Гості прийдуть за наявності запрошення. 12. Матвійко голосно розсміявся від радості. 13. Далекий острів заліг хмарою в небі. 14. Над принишклою долиною Дінця виблискувало оксамитове небо. 15. І ти, білолиций, по синьому морю вийдеш погулять. 16. Навколо села дрімає ліс. 17. Яблуні дихають цвітом, росяно, червоно, біло. 18. Зорі тьмяніли від спалахів ракет, блиску гарматних залпів і пожеж. 19. До болю близька, до сліз дорога ця земля під ногами! 20. Сипав сніг, закриваючи білою сіткою далечінь. 21. При щирості між людьми, при глибокій і міцній симпатії ніякий риск не страшний! 22. За повіткою дзюрчали потоки й виносили свою пісню в голубу невідому даль. 23. Степами гомін ходить уночі. 24. Ой піду я степом-лугом та розважу свою тугу. 25. Мужність не дається напрокат. 26. Що маєш зробити завтра, зроби сьогодні, що маєш з’їсти сьогодні, з’їж завтра. 27. Сірими клубками непомітно відкотилися за ліс хмари. 28. Як чарує очі влітку над горою сонця схід! 29. Іде чернець у Вишгород на Київ дивитись, та посидіть на пригорі, та хоч пожуритись. 30. І знову хмарам вітер сниться. 31. Зорі в небі темно-синім променисто миготять. 32. Теплий туман слався по полю і наливав балку по самі вінця. 33. Пішов кобзар по вулиці – з журби як заграє. 34. Білокрилими кораблями пливли сліпучо-білі хмари. 35. Густий запах пізніх гречок і сухої стерні повівав з поля. 36. А тим часом з діброви козак виїжджає. 37. По застиглих від нічної прохолоди горбах переливалися білим морем гірські тумани. 38. Так ніхто не кохав. Через тисячі літ лиш приходить подібне кохання. 39. В садах солодко дрімають окутані місячним сяйвом стрункі тополі, широковіті липи, крислаті яблуні. 40. Плугатар у полі ледве маячить…  41. І гнеться дерево від плоду. 42. Над озером пливла м’яка тендітна тиша. 43. Журливий спів далеко линув над імлистими ліками…

Переглядів: 1292 | Додав: monko_n | Теги: українська мова, головні члени речення, другорядні члени речення, вправи | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar
...
Поки жива мова в устах народу, до того часу живий і народ. І нема насильства нестерпнішого, як те, що хоче відірвати в народу спадщину, створену незчисленними поколіннями його віджилих предків.
Костянтин Ушинський

Вхід на сайт
Пошук
Календар
«  Грудень 2016  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
Архів записів
Друзі сайту
  • МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ
    І НАУКИ УКРАЇНИ
  • УПРАВЛІННЯ ОСВІТИ І НАУКИ
    ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОДА
  • ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОІППО
  • ВІДДІЛ ОСВІТИ
    НІЖИНСЬКОЇ РДА

  • Copyright monko_n © 2024
    uCoz